|

Zo leer je een kleuter lezen – tips voor ouders

In deze video geef ik tips om aan de slag te gaan met kleuters die willen leren lezen.

In deze video leg ik uit wat je kunt verwachten van een kleuter: www.meestersander.nl/igtv

Meer inspiratie? Volg mij dan ook op Instagram!

[instagram-feed]

1. Leesproces

Er is sprake van drie fasen om goed te leren lezen en spellen in een taal: 

1 Klankleer / fonologisch bewustzijn
2 Ontwikkeling van het fonemisch bewustzijn
3 Het leren lezen/spellen

In de video hierboven leg ik uit wat je in welke fase kunt doen.

Op veel scholen gebruiken ze lessen voor Fonemisch bewustzijn. Een van de methodes is de map Fonemisch bewustzijn. Indruk map Fonemisch bewustzijn: https://www.cps.nl/l/library/download/urn:uuid:736ec1af-cdf4-4f1d-8f0c-b53e92a1f95b/indruk+fonemisch+bewustzijn.pdf?format=save_to_disk&ext=.pdf

2. Kleuters tekenen hun naam

Kleuters willen graag hetzelfde doen als hun ouders. Daar hoort natuurlijk ook schrijven bij. Maar voor kleuters is schrijven nog een pittige opgave. Op school doen wij allemaal voorbereidende schrijfopdrachten. Wil je kind toch aan de slag met letters? Knip ze dan uit een krant of tijdschrift, laat je kind stempelen of de letters ontdekken in een app.

App: Woordwijs(iPad)

App: Letterschool (iPad)

Download het blad Letterzee en ga aan de slag om de letters van je naam te zoeken in kranten en tijdschriften! Je vindt de download in de volgende blog:

Wil je kind toch schrijven? Zorg dan voor goede potloden en lees deze blog voor de beste potloden voor jonge kinderen:

3. Activiteiten voor thuis

Een leuke bewegend leren video om te oefenen met klanken!

Op deze website vind je een heleboel goede oefeningen: https://glazenschool.nl/ouders/thuis/?fbclid=IwAR030D2wqg3v__KwSMtwVqBLYCNW2IlzibjsoKxkzMMjpz4nKAdkJiktxHU

Nog meer leuke klankenspelletjes: https://marant.nl/artikelen/de-leukste-spelletjes-voor-taalontwikkeling-bij-kleuters/

Klankenbingo is ook zeker een aanrader: https://glazenschool.nl/ouders/thuis/bingo/?fbclid=IwAR2bfR-m9EkxQ5oSXthdIEjxgafBBcPGWxtuWT5LOi2fZ9KxzL8KE8Tqtuw

Klankenbord

Speel het spel Klankenbord. Je herkent het spelbord vast al. Een leuk spel voor kinderen die letters willen ontdekken.

Boekentips

Alfabet het boek

Het boek Alfabet is hier verkrijgbaar: https://bit.ly/alfabetboek
De Digibord omgeving vind je hier: https://www.alfabetboek.nl
De app kun je hier downloaden: https://www.alfabetboek.nl/app

Letterdoolhoven Juf Anke

Een leuke activiteit voor kinderen is het zoeken van letters. Je kunt dit bijvoorbeeld doen met de letterdoolhoven van juf Anke.

Download hier de letterdoolhoven van juf Anke: https://jufanke.nl/Werkbladen/Letterdoolhof-alfabet.pdf

Meer tips van juf Anke vind je hier: https://jufanke.nl/taal.html

Kleuteruniversiteit – Klankklas en Leesklas (iPad)

Bekijk de apps op de website van Kleuteruniversiteit: https://www.kleuteruniversiteit.nl/apps/

Tinytap Spelletjes

Meer weten? Bekijk deze podcast over lezen en spellen op de basisschool:

Vergelijkbare berichten

2 reacties

Geef een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.